تمرینات ایزومتریک برای درمان گردن درد | درمان دیسک کمر اصفهان

بررسی تمرینات ایزومتریک برای درمان گردن درد

در این مطلب از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان تمرینات ایزومتریک برای درمان گردن درد را مورد بررسی قرار می دهیم. درد ناشی از بیماری گردن درد، معمولا به درد در نواحی بالا یا پایین خط نوکال گفته می‌شود. این درد ابتدا از قفسه سینه شروع می‌شود و سپس به پشت و گاهی نیز پهلو گسترش پیدا می‌کند. همچنین، این درد از طریق صفحه قدامی-خلفی به اطراف گردن نیز منتقل می‌شود. عملکرد عضلات لونگوس کولی و لونگوس کاپیتیس، که عضلات خم کننده گردن هستند، حفظ تعادل و استحکام گردن می‌شوند.

این دو عضله با همکاری هم، حرکت گردن در جهات مختلف، تحمل وزن سر بر روی گردن و ثبات گردن در هنگام استراحت را امکان پذیر می‌کنند. تمرینات استقامتی شدت کمی دارند، اما در تمرینات ورزشی شدیدتر که فشار بر روی عضلات لونگوس کولی و لونگوس کاپیتیس، بیشتر می‌شود، توانایی این عضلات در ثابت نگه داشتن سر کاهش پیدا می‌کند.

میزان شیوع بیماری گردن درد در جوامع

بیماری گردن درد، شایع‌ترین نوع درد اسکلتی-عضلانی غیرضربه‌ای است. بیش از دو سوم جمعیت عمومی در طول زندگی‌شان این بیماری را تجربه می‌کنند. گردن درد در میانسالی بیشتر رخ می‌دهد و خانم‌ها به آن بیشتر مبتلا می‌شوند. مراکز بهداشتی به دلیل شیوع بالای بیماری گردن درد، هزینه‌های اقتصادی زیادی را متحمل می‌شوند. درصد شیوع گردن درد ۷.۶٪ و طول مدت شیوع آن ۴۸.۵٪ است که ارقام قابل توجهی است.

توجه به وضعیت بدن نیز در بروز بیماری گردن درد موثر است. وضعیت سر به جلو به عنوان یک ناهنجاری شناخته می‌شود و یکی از رایج‌ترین ناهنجاری‌های وضعیتی در افراد مبتلا به مشکلات گردن است. در افراد مبتلا به مشکلات شانه-گردن، ناهنجاری‌های مربوط به گردن در مقایسه با سایر افراد، با شدت بیشتری بروز می‌کند.

به عبارت دیگر، طول نامناسب عضلات، باعث اختلال در انعطاف پذیری طبیعی گردن می‌شود و در نتیجه، بیومکانیک طبیعی را تغییر می‌دهد و به اسپاسم عضلانی منجر می‌شود که منجر به محدودیت و درد گردن در همه جهات می‌شود. اسپاسم دردناک گردن معمولاً به وسیله حرکات تکراری گردن ایجاد یا تشدید می‌شود. ناهنجاری‌های عضلانی در منطقه پشتی گردن عمدتاً شامل دو نوع ناهنجاری است:

  • یکی از این ناهنجاری‌ها به دلیل سفت شدن عضلات گردن به وجود می‌آید.
  • ناهنجاری دیگر بر اثر افزایش فشار بر روی عضلات یا فشار عضلانی ایجاد می‌شود.

اثرات تمرینات ایزومتریک در درمان بیماری گردن درد

روش‌های درمان بیماری گردن درد بر اساس نوع و شدت این بیماری متفاوت است. پس از انجام تمرینات کششی مقاومتی یا ایزومتریک احتمال کاهش درد زیاد است. زیرا این تمرینات بر گیرنده‌های ارگانوپتیک (GTO) اثرات بازدارنده دارند. اثرات بازدارنده بر گیرنده‌های ارگانوپتیک باعث کاهش ترشحات عصبی حرکتی و در نتیجه باعث تقویت واحدهای طولی عضلات می‌شود. این رفلکس‌ها در نهایت منجر به کاهش تنش در واحد عضلانی و کاهش حساسیت به درد می‌شوند.

برای افزایش عملکرد عضلات، تمرینات ایزومتریک به طور معمول استفاده می‌شوند. تمرینات ایزومتریک برای تقویت عضلات بدن و بالا بردن استقامت آن‌ها بسیار مناسب هستند. این مطالعه با هدف بررسی این مسئله انجام شده است که آیا تمرینات ایزومتریک با استفاده یا عدم استفاده از حرکات کششی در کاهش درد گردن موثرتر هستند یا خیر.

مقایسه درمان های مختلف گردن درد | درمان دیسک کمر اصفهان

آشنایی با تمرینات ایزومتریک

تمرینات ورزشی ایزومتریک یا تمرینات ایزومتریک، نوعی تمرین است که در آن عضلات بدن شما به صورت استاتیک و بدون حرکت قرار می‌گیرند. در این تمرینات، نیروی عضلانی شما در برابر مقاومت ثابتی نظیر دیوار، ماشین، وزنه و غیره قرار می‌گیرد. این در حالی است که حرکت بدنی در حین تمرین رخ نمی‌دهد. تمرینات ایزومتریک معمولاً برای بهبود قدرت و استحکام عضلات استفاده می‌شوند. مزایای تمرینات ایزومتریک که در درمان گردن درد موثر است، شامل موارد زیر است:

افزایش قدرت عضلات:

تمرینات ایزومتریک به شما اجازه می‌دهند قدرت عضلات خود را افزایش دهید، زیرا در این تمرینات عضلات در برابر مقاومتی قرار می‌گیرند که نمی‌توانند آن را حرکت دهند.

تقویت استحکام عضلات:

تمرینات ایزومتریک به شما کمک می‌کنند تا استحکام عضلات خود را تقویت کنید. با مداومت در این تمرینات، عضلات شما قوی‌تر و مقاوم‌تر خواهند شد.

افزایش استحکام لیگامان‌ها و وتر ها:

تمرینات ایزومتریک می‌توانند به شما در تقویت لیگامان‌ها و وتر هایی که عضلات را به استخوان متصل می‌کنند کمک کنند.

بهبود استقامت عضلات:

تمرینات ایزومتریک به شما امکان می‌دهند استقامت عضلات خود را افزایش دهید و توانایی برقراری مقاومت برای مدت زمان بیشتری را داشته باشید.

تقویت کنترل عضلانی:

تمرینات ایزومتریک می‌توانند به شما کمک کنند کنترل عضلانی را بهبود بخشیده و به عملکرد دقیق‌تر در فعالیت‌های روزمره و ورزشی دست یابید.
مهم است که قبل از انجام تمرینات ایزومتریک، از یک متخصص ورزشی یا فیزیوتراپیست راهنمایی و مشورت دریافت کنید تا به درستی و با رعایت تکنیک صحیح این تمرینات را انجام دهید.

نتایج درمان با روش تمرینات ایزومتریک

مقایسه تاثیر تمرینات ایزومتریک با و بدون استفاده از حرکات کششی در درمان بیماری گردن درد به موارد زیر بستگی دارد:

  • نوع درد
  • شدت آن
  • علت ایجاد درد
  • وضعیت فرد بیمار

درمان بیماری گردن درد معمولاً به صورت یک روند ترکیبی از روش‌های مختلف انجام می‌شود و پاسخ هر فرد به روش‌های مختلف، ممکن است که متفاوت باشد. انجام روش درمانی به کمک تمرینات ایزومتریک می‌تواند بهبود قدرت و استحکام عضلات گردن، بهبود استقامت عضلات و کنترل عضلانی را به همراه داشته باشد. با تقویت عضلات گردن، استحکام لیگامان‌ها و وتر ها نیز افزایش می‌یابد. این تمرینات معمولاً با استفاده از مقاومت‌های ثابت، مثلاً اعمال نیروی عضلانی با استفاده از دستگاه‌های تمرینی یا وزنه‌ها انجام می‌شوند.

از طرف دیگر، حرکات کششی معمولاً شامل تمریناتی هستند که با استفاده از محرک‌های خارجی مانند بندها، نیروهای کششی و سایر وسایل مربوطه انجام می‌شوند. این حرکات به استراحت و آزادسازی عضلات گردن کمک کرده و از تنش و فشار غیرطبیعی بر روی آنها کاسته می‌شود. در مطالعات مختلف، اثربخشی هر یک از این روش‌ها در درمان بیماری گردن درد بررسی شده است. اما برای برقراری توازن بین عناصری مانند نیازهای بیمار، شدت درد و وضعیت عمومی بیمار، ممکن است ترکیبی از تمرینات ایزومتریک و حرکات کششی در درمان بیماری گردن درد استفاده شود.

نتیجه گیری برای درمان با تمرینات ایزومتریک

انجام ترکیبی تمرینات ایزومتریک و کششی در درمان بیماری گردن درد می‌تواند به شکل‌های متعددی مزایا و فوایدی داشته باشد. تمرینات ایزومتریک بر روی عضلات گردن اثر تقویت کننده دارند. با ایجاد مقاومت و فشار بر عضلات، این تمرینات به تقویت و افزایش قدرت عضلات کمک می‌کند. این موضوع می‌تواند عضلات گردن را قادر به تحمل بار و فشار بیشتر نماید و در نتیجه بهبودی در علائم و درد گردن ایجاد کند. تمرینات کششی همچنین می‌توانند به افزایش انعطاف‌پذیری عضلات گردن کمک کنند. با انجام حرکات کششی منظم و مناسب، عضلات گردن به طور تدریجی انعطاف پذیرتر می‌شوند و رنج حرکت بیشتری را در گردن ایجاد می‌کنند.

ترکیب تمرینات ایزومتریک و کششی می‌تواند به کاهش تنش و فشار در عضلات گردن کمک کند. با افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری عضلات، فشار و تنش در نقاط حساس گردن کاهش می‌یابد و در نتیجه درد و ناراحتی بهبود پیدا می‌کند. علاوه بر این، ترکیب تمرینات ایزومتریک و کششی بهبود تعادل و استقامت عضلات گردن را نیز تسهیل می‌کند. عضلات قوی و متعادل گردن، قادر به حمایت صحیح از گردن هستند و از تنش و آسیب‌های احتمالی جلوگیری می‌کنند.


مطالعه بیشتر :

تشخیص و درمان بیماری آرتریت زانو و لگن

مقایسه درمان های مختلف گردن درد

تشخیص آسیب و پارگی مینیسک زانو