استئوآرتریت اندام تحتانی | درمان دیسک کمر اصفهان

آشنایی با بیماری استئوآرتریت اندام تحتانی

در این مطلب از سایت دکتر امیر قنبریان متخصص درمان دیسک کمر اصفهان به معرفی بیماری استئوآرتریت اندام تحتانی و عوارض آن خواهیم پرداخت. بیماری استئوآرتریت اندام تحتانی (Osteoarthritis of the Lower Extremities) در افراد سالمند، نوعی بیماری التهابی و تخریبی در مفصل اندام تحتانی است. در این بیماری، بازسازی طبیعی غضروف مفصل کاهش می‌یابد و بازسازی ناکافی منجر به تخریب آن می‌شود.

بیماری استئوآرتریت اندام تحتانی معمولاً در مفاصل زانو، مچ پا، مفصل باسن (مفصل ساق پا و زانو) و مفصل ران رخ می‌دهد. در افراد سالمند، این بیماری معمولاً به دلیل فرسایش طبیعی و استفاده بیش از حد از مفاصل در طول عمر بروز می‌کند. عوامل دیگری مانند چاقی، موربیت‌های استخوانی، عدم تعادل عضلانی، سابقه آسیب مفصلی یا عمل جراحی قبلی نیز می‌توانند در بروز این بیماری در افراد سالمند نقش داشته باشند.

عوارض بیماری استئوآرتریت اندام تحتانی در سالمندان کدامند؟

بیماری استئوآرتریت اندام تحتانی در افراد سالمند ممکن است عوارض و تاثیرات متعددی داشته باشد. در زیر برخی از عوارض این بیماری در افراد سالمند را بررسی خواهیم کرد:

محدودیت در حرکت:

حرکت مفاصل اندام تحتانی در افراد سالمند می‌تواند محدود شود. این محدودیت ممکن است تاثیری بر فعالیت‌های روزمره مثل نشست و برخاست یا راه رفتن داشته باشد.

تورم و التهاب:

در برخی موارد، بیماری استئوآرتریت اندام تحتانی می‌تواند به التهاب مفصل منجر شود که باعث تورم و تحریک مفصل می‌شود. این علائم ممکن است در ساعات ابتدایی پس از استفاده بیش از حد مفصل یا پس از فعالیت‌های فیزیکی، شدت یابد.

افزایش خطر زمین خوردن:

به دلیل محدودیت حرکت و ناتوانی در تعادل، افراد سالمند مبتلا به استئوآرتریت اندام تحتانی، بیشتر از سایر افراد در خطر آسیب هستند.

درد:

یکی از علائم اصلی بیماری استئوآرتریت اندام تحتانی در افراد سالمند، درد است. این درد ممکن است به صورت مزمن و مداوم باشد و معمولاً با فعالیت‌های روزمره افزایش یابد. درد می‌تواند تحتانی، محدود به مفاصل مشخص (مانند زانو یا مچ پا) یا گسترده‌تر باشد.

کاهش استقلال فردی و کیفیت زندگی:

بیماری استئوآرتریت اندام تحتانی در افراد سالمند ممکن است به کاهش استقلال و کیفیت زندگی منجر شود. محدودیت حرکت، درد مزمن و عدم توانایی در انجام فعالیت‌های روزمره ممکن است تاثیر بدی در روحیه و شرایط فردی بگذارد. مهم است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا تشخیص دقیق و درمان مناسب برای بیماری استئوآرتریت اندام تحتانی در شما تنظیم شود و به کاهش عوارض و بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

انواع خالی کردن و ناپایداری زانو | درمان دیسک کمر اصفهان

اقدامات لازم در زمان زمین خوردن افراد سالمند

در این مقاله، بخشی را نیز به بررسی اقدامات لازم در صورت زمین خوردن افراد مسن پرداخته‌ایم، که شامل موارد زیر است:

حفظ آرامش:

به فرد زمین خورده کمک کنید تا آرامش خود را حفظ کند. این امر می‌تواند به او کمک کند تا از ترس و استرس بیشتر جلوگیری کند.

تماس به اورژانس:

در صورتی که فرد مصدوم شده است یا شما قادر به کمک نیستید، فوراً اعلام خطر کنید و به اورژانس زنگ بزنید.

ارزیابی وضعیت:

ارزیابی کنید که فرد آسیب دیده است یا خیر. بررسی کنید که آیا او درد یا عدم توانایی در حرکت دارد و آیا به نظر می‌رسد که احتمال مصدومیت وجود دارد یا خیر.

ارتباط با خانواده یا مراقبین:

در صورت لزوم، با خانواده یا مراقبین فرد تماس بگیرید و آن‌ها را مطلع کنید که چه اتفاقی رخ داده است و درخواست کمک و حمایت آن‌ها را داشته باشید.

بررسی مصدومیت:

اگر فردی مصدوم شده است، تلاش کنید به اندازه امکان از حرکت او خودداری کنید تا مصدومیت بیشتری به وجود نیاید. به قدری کمک کنید که او در موقعیتی راحت قرار بگیرد.

اقدامات اولیه:

اگر فرد دچار شکستگی یا خونریزی باشد، باید اقدامات اولیه اعمال شود. برای مثال، در صورتی که عضوی شکسته است، باید از حرکت دادن آن خودداری کنید. در صورت خونریزی شدید، سعی کنید با استفاده از فشار مستقیم یا بانداژ کمک کنید.

حمایت روحی و حفظ ایمنی:

فرد را به یک محل ایمن منتقل کنید و از او بخواهید تا تمامی حرکاتی را که باعث درد یا عدم راحتی می‌شوند، انجام ندهد. اطمینان حاصل کنید که فرد در معرض خطر دیگری قرار نگیرد. و تا رسیدن کمک متخصصین به او کمک کنید.

 


مطالعه بیشتر :

درمان زانو درد با کاهش وزن

سرخوردگی مهره ها چیست؟

عوامل ایجاد گردن درد