درمان دیسک کمر اصفهان علت درد ساق پا

علت درد ساق پا (تنوپریوستیت استخوان درشت‌نی)

علت درد ساق پا آسیب و التهاب بافت همبندی است که عضلات را به استخوان داخلی ساق پا (درشت‌نی) متصل می‌سازد.ولی شایع ترین علت درد ساق پا به دلیل تحریک عصب کمر ناشی از دیسک کمر و یا درد سیاتیک مانند می باشد که موجب التهاب در پریوست ساق پا می شود .

چندین عضله در پشت ساق پای شما قرار دارد که در مجموع به عنوان عضلات ساق پا شناخته می‌شود.
چند عدد از این عضلات در اعماق ساق پا قرار دارند (تیبیالیس خلفی، فلکسور بلند انگشتان، فلکسور لونگوس هالوسیس و سولئوس) و به مرز داخلی استخوان ساق پا (درشت‌نی) متصل هستند. بافت همبندی که مسئول اتصال این عضلات به استخوان درشت‌نی است، تنوپریوستوم نامیده می‌شود.
هر بار که ساق پا منقبض می‌شود، تنوپریوستوم را می‌کشد.

هنگامی که این تنش بیش از حد قوی و یا مکرر باشد، بافت همبند دچار آسیب می‌شود.
این آسیب منجر به التهاب و درد موسوم به تنوپریوستیت استخوان درشت‌نی می‌شود که معمولاً درد ساق پا نامیده می‌شود. درد ساق پا و کف پا اگر همزمان باشند احتمال درگیری کمر بالاتر می باشد و انجام نوار عصب و عضله در تشخیص درد ساق پا کمک می کند .درد ساق پا  (تنوپریوستیت استخوان درشت‌نی) گاهی اوقات می‌تواند همراه با سایر بیماری‌های مسبب درد ساق پا  مانند سندرم کمپارتمان و شکستگی استرسی استخوان درشت نی رخ ‌دهد.

علت‌ های درد ساق پا

شایع‌ترین علت درد استخوان ساق پا ، فعالیت‌های مکرر و یا طولانی مدت است که بر روی تنوپریوستوم فشار و تنش وارد می‌سازد. این فشار به طور معمول با راه رفتن بیش از حد، دویدن و یا فعالیت‌های پرشی (مانند افزایش شدت تمرینات و یا دویدن) رخ می‌دهد و اغلب در دونده‌ها و فوتبالیست‌ها دیده می‌شود.
اصولا درد ساق پا به هر دلیلی ایجاد شده باشد در دو حالت اشکار تر می شود :

درد ساق پا در دویدن 

در حالت دویدن درد ساق پا بیشتر می شود چون هم پریوست استخوان و هم ریشه عصب دهنده به آنها در کمر تحریک می شود .

درد ساق پا در پریود 

درد ساق پا در پریود بیشتر می شود به دلیل اینکه پروسه های التهابی در بدن فعال می شود ،
تغییرات هورمونی مستعد کاهش استانه درد و از همه مهمتر تحریک کمر و ریشه های کمر که به ساق پا عصب می دهند . این وضعیت غالباً به دلیل خشکی عضلات ساق پا و یا اختلالات بیومکانیکی مانند پروناسیون  و یا قوس زیاد کف پا رخ می‌دهد و یا برای کسانی که از کفش نامناسب استفاده می‌کنند.


بیشتر بخوانید:

کیست مچ دست (علائم و علت)

روش های درمان انحراف ستون فقرات

پیشگیری و درمان کیست مچ دست

درمان درد مچ دست

دیدگاه خود را بنویسید