درد پشت زانو-چگونگی تشخیص و علت این عارضه | درمان دیسک کمر اصفهان

درد پشت زانو

درد پشت زانو-چگونگی تشخیص و علت این عارضه | درمان دیسک کمر اصفهان

درد پشت زانو:هر آسیب یا ضربه ای به پشت پا، که بر اثر زمین خوردن یا هر حادثه ای دیگری ایجاد شود، می‌تواند موجب درد زیادی در ناحیه پشت زانو شود.

پیچ خوردن پا و کشیدگی رباط‌ها باعث درد شدیدی می‌شود که با قرمزی و تورم همراه است. گذاشتن کمپرس سرد و سپس گرم، می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کند.

همچنین می‌توانید برای کاهش درد خود از قرص، اسپری یا ژل‌هایی مخصوص ضددرد استفاده کنید که به صورت غیرتجویزی قابل تهیه هستند.

داشتن اضافه وزن نیز می‌تواند به علت وارد کردن فشار بیش از حد به پاها، موجب درد در عضلات ران، زانو‌ها و ساق پاها. معمولا کم کردن وزن بدن مشکلاتی از این دست را برطرف می‌کند.

بسیاری از زنان قبل از شروع سیکل قاعدگی، در پایین کمر، لگن، پشت زانو و ساق پای خود احساس درد می‌کنند. احساس درد در پشت زانو و اطراف کشکک زانو نیز در دوران بارداری امری شایع است که به علت وزن اضافی و فشاری است که جنین موجب آن می‌شود.

دلایل در پشت زانو

درد پشت زانو-چگونگی تشخیص و علت این عارضه | درمان دیسک کمر اصفهان

التهاب تاندون عضلات دو سر ران

عضله دو سر ران یکی از تاندون‌های همسترینگ است که مستقیماً به پشت زانو وصل شده و ممکن است ملتهب شود. درد و تورم پشت زانو در این ناحیه اتفاق می‌افتد.

کیست بیکر (تورم پشت زانو)

کیست بیکر یکی از علل شایع ایجادکننده درد پشت زانو است. این کیست به دلیل فشار بیش از حد بر گودی یا گودال زانو که در مفصل زانو قرار دارد ایجاد شده و پر از مایع می‌شود. علائم و نشانه‌های کیست بیکر می‌تواند به شکل حباب‌های مایع پشت زانو دیده شود که باعث درد و گرفتگی می‌شود.

التهاب تاندون کاسترو (تورم ماهیچه ساق پا)

التهاب تاندون گاسترو، تورم ماهیچه ساق پا است که در پشت زانو قرار دارد. این عارضه عموماً به دلیل استفاده بیش از اندازه از زانو بوده و باعث درد پشت زانو می‌شود.

ترومبوز عروق عمقی

ترومبوز عروق عمقی باعث شکل‌گیری یک لخته خون در عروق ساق پا می‌شود. این اتفاق معمولاً پس از جراحی رباط صلیبی قدامی یا جراحی‌های دیگر زانو که باعث بی‌حرکت شدن زانو برای مدت طولانی می‌شود، حادث می‌شود. این درد را نباید با کشیدگی عضلات ساق پا اشتباه گرفت.

آسیب‌دیدگی رباط صلیبی قدامی

رباط صلیبی قدامی در زانو قرار دارد و از استخوان ساق پا به سمت استخوان ران کشیده شده است. پارگی رباط صلیبی قدامی در هنگام نشستن یا چرخیدن ناگهانی زانو در حین ورزش اتفاق می‌افتد.

رباط صلیبی قدامی ممکن است به دلیل وارد آمدن ضربه دچار پارگی شود. این رباط بیشتر در معرض پارگی قرار دارد. اگر این عارضه درمان نشود و شما با همین وضعیت به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهید ممکن است پشت زانوی شما متورم شده و به مرور زمان باعث آرتروز شود.

آسیب‌دیدگی رباط صلیبی خلفی

مشابه رباط صلیبی قدامی، رباط صلیبی خلفی هم از استخوان ران به سمت استخوان ساق پا کشیده شده است که به همین دلیل به آن صلیبی گفته می‌شود.

پارگی رباط صلیبی خلفی در اثر ضرباتی مانند نشستن روی زانو زمانی که زانو خم شده یا به دلیل ضربه‌های ناشی از تصادفات رانندگی ایجاد می‌شود. ادامه انجام فعالیت‌های ورزشی با رباط صلیبی خلفی پاره شده می‌تواند باعث آرتروز زانو و تورم زانو شود.

لنگی (گرفتگی پا)

لنگی یا گرفتگی پا با درد همراه است و باعث می‌شود که جریان خون در پاها گردش نداشته و پاها خسته شوند. این عارضه می‌تواند باعث ایجاد درد در پشت زانو شود.

استئوآرتریت

آرتروز زانو یک ساییدگی تدریجی دیژنراتیو و پارگی غضروف داخل زانو است. احتمال ابتلا به آرتروز زانو با افزایش سن و پس از ۴۰ سالگی بیشتر می‌شود.

کندرومالاسیا

زمانی که غضروف زیر کشکک زانو به دلیل حرکات بیش از اندازه زانو شروع به زوال می‌کند، کندرومالاسیا ایجاد می‌شود.

این عارضه در ورزشکاران به دلیل استفاده بیش از حد از زانوهایشان اتفاق می‌افتد. چند روز استراحت می‌تواند مشکل را برطرف نماید.

التهاب تاندون پاتلار (زانوی جهندگان یا ورزشکاران)

التهاب تاندون پاتلار که به آن زانوی جهندگان هم گفته می‌شود زمانی اتفاق می‌افتد که از زانو بیش از حد نرمال در جهت پرش و جهش استفاده شود و باعث آسیب‌دیدگی و التهاب آن می‌شود.

این جراحت در بسکتبالیست‌ها که پرش‌های زیادی انجام می‌دهند بیشتر دیده می‌شود. به همین دلیل بسیاری از ورزشکاران از تسمه پرش برای زانو استفاده می‌کنند که یک تسمه کوچک است که دور تاندون پاتلار پیچیده می‌شود.

پارگی مینیسک

مینیسک یک غضروف هلالی شکل است که در بالای استخوان ساق پا بین استخوان ران و استخوان ساق پا قرار دارد.

مینیسک مانند یک بالش، ضربه‌های وارده بر زانو را جذب می‌کند. پارگی مینیسک زمانی اتفاق می‌افتد که در حالی که پا ثابت است زانو به طور ناگهانی بچرخد.

اگر پارگی مینیسک درمان نشود و شما با وجود آسیب‌دیدگی به ورزش کردن ادامه دهید، فشار مضاعفی بر مرکز و اطراف زانو وارد آمده و زانو ملتهب می‌شود اما همیشه این درد در پشت زانو احساس می‌شود.

تشخیص و آزمایش‌ها

وجود درد پشت زانو، لزوماً به معنی وجود یک مشکل پزشکی نیست. منشاء این درد می‌تواند در جای دیگری از زانو باشد،

برای مثال وجود مشکلی در جلوی زانو می‌تواند باعث احساس درد پشت زانو شود.

بنابراین، متخصصان ما برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت دقیق درد پشت زانو از روش‌های تشخیصی زیر استفاده می‌کنند:

  • عکس‌برداری رادیولوژی
  • سی‌تی‌اسکن
  • ام‌آرآی
  • اولتراسوند

دیدگاه خود را بنویسید