در مطلب قبل با علل و علائم درد مچ دست آشنا شدید در این بخش با روش های درمانی درد مچ دست آشنا خواهید شد.

درمان:

درمان اولیه :

واضح است که که با داشتن اطلاعات محدود درباره اتیولوژی و تاریخچه طبیعی این بیماری ناشایع استاندارد نبودن درمان شایع است. بدون جراحی ، کلاپس پیشرفته رادیوگرافیک و آرتریت رادیوگرافیک بطور قطع رخ می دهند.

به این ترتیب ارتباط ضعیفی بین تظاهرات بالینی و رادیوگرافیک وجود دارد و خیلی از بیماران عملکرد طولانی مدت خوب را حفظ می کنند.

اهداف جراحی به طور ایده ال بهبودی درد و جلوگیری از پیشرفت بیماری می با شند. مداخلات جراحی در دستیابی به هدف اول نسبتا موثرمی باشند ولی قادر به تغییر بدتر شدن نمای رادیوگرافیک لونیت نمی باشند.

نتیجتا انتخابهای های درمانی محدوده ای وسیع از اسپلینتهای ساده تا فیکساتورهای خارجی و از کوتاه کردن استخوان رادیوس تا پیوندهای عروقی و فیوژن می باشند.

فاکتورهایی که جهت ارزیابی درمان در نظر گرفته می شوند شامل مرحله بیماری ، واریانس اولنار و سن ، شغل و درد و آسیب عملکردی بیمار است. بطور کلی بیماران جوان و فعال قبل از انجام مداخله های بزرگ که فانکشن و محدوده حرکتی انها را اصلاح می کند باید به شکل غیر تهاجمی با اقدامات اولیه درمان شوند.

اکثر متخصصین ترجیح می دهند که درمان را با درمان غیر تهاجمی شروع کنند.

بسته به موقعیت ، این درمان ممکن است شامل یک اسپیلینت و تغییر دهنده های حرکتی یا یک گچ کوتاه بازو باشد. در هر حال یک مدت زمان مناسب بی تحرکی در نظر گرفته می شود .

بعضی متخصصین این درمان را برای ۱ سال و بعضی یک کست را برای ۶ تا ۱۲ هفته پیشنهاد میکنند. بیحرکتی احتمالا به دردی که در ارتباط با سینوویت و فعالیت و حرکت مچ است کمک می کند و آن موجب تغییر جریان خون استخوان یا استرس های shearing وارده به لونیت نمی شود

باید به اطلاع بیمار رساند که در همه موارد رادیوگرافی بیماری را بدتر جلوه می دهد.درد می تواند با این موارد درمان شود ضد دردهایی مثل NSAID . به علت مزمن بودن این حالت درمان با مخدرها عموما توصیه نمی شوند.

➖➖➖➖➖➖➖➖

🔷دکتر امیر قنبریان

دکترای پزشکی و متخصص کایروپرکتیک در اصفهان ، از آمریکا
♦️دارای بوردهای ایالتی و ملی آمریکا NBCE
♦️عضو انجمن علمی کایروپرکتیک کالیفرنیا CCA
✅آدرس: خیابان توحید میانی، ساختمان توحید میانی، طبقه ۵، داروخانه دی
✅تلفن: ۳۱۳۱۰۱۷۰-۰۳۱
✅موبایل: ۰۹۳۹۸۳۶۷۵۷۵
✅روز و ساعات کاری :
همه روزه بجز پنجشنبه ها و صبح یکشنبه ها
✅ارتباط با مرکز از طریق تلگرام:
@clinic_dramirghanbarian
✅کانال تلگرام:
https://t.me/dramirghanbarian
✅اینستاگرام:
https://instagram.com/dramirghanbarian
✅وب سایت :
http://dramirghanbarian.ir

توانبخشی:

درد مزمن مچ دستنقش اساسی در مراحل اولیه درمان محافظه کارانه بازی نمی کند. تا زمانی که درد فروکش میکند حرکات تقویتی و حرکات شدید نباید شروع شوند. درمان برای بیماران بعد از جراحی مهم می باشد بویژه اگر مداخله داخل مفصلی انجام شود یا یک فیکساتور خارجی مورد استفاده قرار گیرد .

جهت التیام پیوند عروقی یا فیوژن عروقی ، مچ به طور کلاسیک بعد از جراحی بی حرکت می شود (حدود ۶ هفته). بعنوان نکته : کاردرمانی و فیزیوتراپی می توانند با حرکات ملایم شروع شوند و تدریجا به سمت ورزشهای تقویتی پیشرفت یابند.

مداخلات :

سودمندی تزریق داخل مفصلی استروئید ها در درمان بیماری کین باخ ثابت نشده است .

جراحی:

بعضی نویسندگان باور دارند که اکثریت بیماران به خوبی به درمان های غیر جراحی پاسخ می دهند در حالی که دیگران معتقدند که جراحی برای اکثریت بیماران اندیکاسیون دارد.

درمان های جراحی برای این کار ممکن است به کاهش استرسlunate replacement , ، خونرسانی مجدد و مداخلات بازیافت تقسیم شود. کوتاه کردن رادیوس ۲ تا ۳ میلیمتر به طور شایع عمومی ترین مداخله در مراحل اولیه کین باخ در ulnar minus variant setting می باشد.

هدف یکسان کردن طول اولنار و رادیوس و کاهش فورسهای shear لونیت می باشد.اقدامات دیگر شامل محدودیت فیوژن مچ و فیکساسیون خارجی می باشد. مداخلات اصلاح خونرسانی در درمان نکروز آواسکولار لونیت موثر نشان داده شده است .

عمومی ترین پیوندهای استخوانی پدیکل بر اساس شرایین کمپارتمان اکستانسور مچ از انتهای رادیوس به لونیت منتقل می شود. یک متد تمهیدی از بازسازی عروقی غیر مستقیم لونیت انجام شده که یک برداشتن فشار متافیزیال رادیوس و اولنا بدون تجاوز به مچ می باشد در این موارد ۱۶ تا ۲۰ بیمار در متوسط ۱۰ سال بعد از عمل بدون درد بودند.

موقعی که لونیت کلاپس می شود به معنی این است که غیر قابل بازسازی می باشد. مداخلات بازیافت مثل برداشت استخوانهای ردیف ابتدایی مچ و خشک کردن کامل یا موضعی مچ انجام می شوند.

مشخصا این مداخلات با فدا کردن حرکت باعث بهبودی درد میشوند. نتایج مداخلات مختلف وابسته به وسعت یا مرحله بیماری دارد. آرتروسکوپی مچ در تعیین وسعت بیماری و انتخاب مداخلات بازیافت مناسب ممکن است مفید باشد بدون توجه به نوع خاص مداخله بازیافت خیلی از محققین ۷۰ تا ۱۰۰% رضایتمندی بیماران را گزارش دادند. در آرتریت پیشرفته گرید ۴ خشک کردن مچ بهترین درمان می باشد .
عوارض بالقوه بیماری:
بدون جراحی ، کلاپس رادیوگرافیک پیشرفته لونیت و آرتریت مچ همیشه رخ می دهند.

عوارض بالقوه درمان:

داروهای ضد درد و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی اثرات جانبی شناخته شده دارند که شایع ترین آنها معدی ، کبدی و کلیوی می باشد.عفونت بعد از جراحی دست شایع نمی باشد.

عوارضی مثل آسیب عصبی ،عوارض فلزات دردناک ، سفتی مچ و انگشتان در جراحی دست طبیعی می باشند.
کوتاه کردن استخوان رادیوس یا خشک کردن موضعی مچ ممکن است با عوارضی همراه باشد از جمله جوش نخوردن استخوان .
آرتریت مچ ثانوی می تواند بعد از خشک کردن موضعی مچ یا برداشتن استخوان ردیف اول مچ پیشرفت کند

قدرت مشت کردن واقعی هیچ وقت به حالت نرمال بر نمی گردد.
سرانجام اینکه آیا جراحی به طور مطلوب تاریخچه طبیعی این حالت نادر را تغییر می دهد یا نه ثابت نشده باقی مانده است!